Provádění školení učitelů mimo krajská města se osvědčilo

skoleni_ucitelu_v_tanvaldu.jpg
  • 28.4.2019
  • Ivan Gerhát

Ministerstvo obrany provádí akreditované školení pro učitele základních a středních škol v rámci dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků od jara 2014. Školení probíhají v působnsosti krajských vojenských velitelství, proto velká většina z nich proběhla v krajských městech. V poslední době však jdou organizátoři škoelní blíž učitelům v regionu a pořádají školení v obcích s rozšířenou působností.

skoleni_ucitelu_v_tanvaldu.jpg

V duchu tohoto přístupu proběhlo na konci února školení v péči Krajského vojenského velitelství Liberec v Tanvaldu a školení pořádané dne 3. dubna 2019 ústeckými lektory v Chomutově. Zdejší učitelé projevili zájem o možnost zavedení uceleného předmětu k výuce bezpečnostních témat, jehož součástí by byla i příprava občanů k obraně státu. Další diskuze se zaměřila na institut aktivní zálohy ozbrojených sil a intenzitu využívání blízkého vojenského výcvikového prostoru Hradiště v rámci výcviku jednotek Armády ČR.

skoleni_v_chomutove_2.jpg
skoleni_v_chomutove.jpg

Krajské vojenské velitelství Pardubice provedlo v dubnu takováto školení dokonce dvě - dne 17. dubna 2019 na Městském úřadě Přelouč a dne 25. dubna 20119 na základní škole Moravská v Králíkách. Učitelé si tuto změnu pochvalují, protože za školením nemusí tolik cestovat.

4.jpg
2.jpg

Naopak, na školení dne 9. dubna 2019 v Plzni se učitelé shodli, že není nutné vytvářet samostatný předmět, jen se "nesmí občanská výchova zaplevelit jinými nedůležitými tématy". Učitelům vadí, že k výuce POKOS nemají učebnici a na školách není k dispozici ani příručka Ministerstva obrany. Pracují tak s její elektronickou podobou. Poměrně hodně dotazů směřovalo k branné povinnosti a odvodům a na možnost uplatnění absolventů SPŠ dopravní obor logistika v Armádě ČR.

skoleni_v_plzni.jpg

Nejbližší školení proběhne dne 29. 4. 2019 na Krajském vojenském velitelství Praha v Karlíně.