Projekt POKOS na ZŠ Rosice u Chrasti

_dsc8875.jpg
  • 30.10.2023
  • Jan Křiklán

Projekt Příprava občanů k obraně státu (POKOS) není již žádnou novinkou. Cílem je nenásilnou formou představit mladým lidem tzv. brannou výchovu, ať už se jedná o ukázky první pomoci, základy přežití v přírodě nebo jak se zachovat v případě jakékoli jiné krizové situace, se kterými se mohou v současné době setkat. Na základě memoranda o spolupráci mezi armádou a Českým svazem orientačních sportů přišel projektový den na Základní škole v Rosicích u Chrasti podpořit také člen klubu orientačního běhu OK Lokomotiva Pardubice.

Mezi žáky této základní školy zavítali vojáci z Krajského vojenského velitelství Pardubice a 14. pluku logistické podpory. Díky jejich přítomnosti měli příležitost se nejen něco dozvědět o jejich práci, ale dokonce si spoustu věcí i vyzkoušet na vlastní kůži.

Brannou výchovu v podobě, která byla vyučována před čtyřiceti lety, dnes již žáci neprocházejí. Výuka toho, co dělat v případě mimořádných událostí, do škol ale stále patří. Znalost dovedností jako poskytování první pomoci nebo reakce na mimořádné události je v současné době nezbytná a je důležité, aby se s různými praktiky děti setkaly. „Jak rozdělat oheň pomocí křesadla v případě, že sirky zvlhnou, děti opravdu baví“ říká kpt. Kembická z Krajského vojenského velitelství Pardubice. Žákům také bylo vysvětleno, že protichemická ochrana není důležitá jen v případě bojových plynů, ale například i v případě úniku čpavku ze zimního stadiónu.

„Ukazujeme dětem, jak se mohou bránit v případě přepadení cizí osobou, když jdou ze školy. Často se jedná o vteřinové okamžiky. Učíme je, že bránit se můžou tím, že použijí předměty denní potřeby, které mají běžně u sebe, ať už se jedná o klíče, deštník, hřeben, lahev vody nebo použití batohu jako štítu. Vysvětlujeme jim jak využít překvapivé reakce, kterou útočník nečeká.  Také místo očekávaného volání o pomoc učíme děti využit zvolání hoří, kterým pachatele určitě překvapí a přilákají kolemjdoucí“ upřesňuje průběh akce rtn. Marián Žák.

Při praktických ukázkách první pomoci se děti dozví spoustu informací o život zachraňujících úkonech. Vojenští zdravotníci se tak snaží mladé lidi naučit i organizaci a efektivní komunikaci na místě události, aby byli schopni zavolat o pomoc a vydržet s postiženým do příjezdu záchranné služby.

V rámci pilotního projektu o spolupráci připravil člen OK Lokomotiva Pardubice pro děti hru zaměřenou na orientační smysly v terénu. U elektronických podkladů, které mají žáci běžně k dispozici, může dojít baterka nebo zmizí GPS signál, ale pokud dokážou vnímat svoji pozici v širším kontextu, mají větší šanci se zorientovat a dojít do cíle. Učí se tak zaznamenat všechny výrazné body, plochy a linie, které posléze dokážou vyčíst z mapy. Úkolem na tomto stanovišti tedy bylo zmapovat terén školy a jeho blízkého okolí a namalovat ve dvojicích mapu zázemí školy. Poté byly do těchto map zakresleny kontrolní body a děti se musely zorientovat pomocí mapy jiných spolužáků a najít po okolí tato místa.

V neposlední řadě v tento den na děti čekala nejen ukázka zbraní a výstroje vojáka, ale i zážitková střelba na airsoftové střelnici. Airosftové zbraně jsou elektrické a jsou věrnými kopiemi skutečných zbraní. Děti si mohly vyzkoušet bezpečnou manipulací se zbraní a mířenou střelbu na terč.

Autor: kpt. Tereza Kembická, KVV Pardubice

 

Fotogalerie