Nevypadne palubní střelec z vrtulníku při letu? Ptaly se děti na Vysočině vojáků

Naše stopy v NATO.
  • 15.3.2024
  • Daniela Hölzelová

Projekt Den s armádou - Naše stopy v NATO zavítal společně s vojáky z 22. základny vrtulníkového letectva a Krajského vojenského velitelství Jihlava do škol na Vysočině. Pracovníci odboru komunikace Ministerstva obrany připomněli žákům ze Základní školy Havlíčkova v Moravských Budějovicích a Střední školy informatiky a cestovního ruchu v Humpolci, že už 25 let jsme součástí nejsilnější obrané aliance na světě. Děti získaly základní informace o obraně státu a také se dozvěděly, že bez podpory veřejnosti se armáda neobejde.

V průběhu prezentace byla zdůrazněna nejen úloha armády v krizových situacích, kdy její příslušníci zachraňují lidské životy i majetek, ale i její hlavní úloha - obrana našeho státu. A o tom je přítomní vojáci mohli snadno přesvědčit nejen prezentací o struktuře a hlavních úkolech vrtulníkové základny. Po jejím ukončení pak vyprávěli žákům a studentům, jak se pilotují nové vojenské vrtulníky UH-1Y Venom a AH-1Z Viper, v čem spočívá úloha palubního střelce a velmi zodpovědná úloha předsunutých leteckých návodčích tzv. JTAC. „Nejvíc všechny zajímalo, jak se stát vojenským pilotem a na jakém oku mám v helmě při řízení displej s projekcí všech důležitých údajů pro řízení,“ řekl kapitán Richard Hynčica. „Z mého vyprávění zase studenty nejvíc zaujalo, jestli nevypadnu ven z vrtulníku během výcvikových letů,“ sdělil praporčík Karel Dostálek, který zastává funkci palubního střelce na vrtulníku Mi-171.

Prezentaci vrtulníkové základny uzavřelo vyprávění vrchního praporčíka základny nadpraporčíka Pavla Eigla, který dětem zajímavým způsobem vysvětlil důležitou a zodpovědnou funkci předsunutých leteckých návodčích - JTAC, kteří mají za úkol přesné a bezchybné navádění letounů a vrtulníků na cíle, jež mají být zničeny. Klíčové je přitom sladění letectva s dalšími prvky na bojišti a návodčí, ať už v domácím či aliančním prostředí, musí znát stanovené operační postupy, být vybaven interoperabilní vojenskou technikou a umět skvěle anglicky.

Udržet pozornost dětí jen přednáškami může být těžké. Ale s tím si přítomní hasiči - zdravotníci snadno poradili. Během ukázky kromě postupu při resuscitaci a zástavě krvácení podrobněji vysvětlili postup první pomoci při popáleninách. Děti se dozvěděly, že máme tři stupně popálenin, jak je rozlišujeme a co dělat, aby zraněnému pomohly.

Velkou pozornost a reakci dětí vyvolala prezentace o kybernetické bezpečnosti. „Pro děti je nesmírně důležité vytvořit bezpečné prostředí, aby dokázaly komunikovat s rodiči nebo učiteli o svých problémech nebo negativních zážitcích,“ řekl rotmistr Karel Kylíšek. Vysvětlil, co je kybergrooming, neboli riziková forma komunikace v online prostředí, jejímž cílem je zmanipulování vyhlédnuté oběti, nejčastěji dítěte, a přimět ji k osobní schůzce v reálném světě, kde dochází nejčastěji ke zneužití.

Dalším tématem byla kyberšikana. „Důležité je umět problém řešit a neuzavírat ho v sobě,“ upozornil Kylíšek. Vysvětlil dětem, jak postupovat a problém správně řešit. Děti měly vytvořené bezpečné prostředí a samy vyprávěly o svých zážitcích a zkušenostech s probíranou tematikou.

Autor: Klára Pelcová

Foto: Daniela Hölzelová