Dali dělovou ránu a pak začal POKOS

pruzkumnici-z-jincu-pri-ukazce.jpg
  • 11.4.2016
  • Daniela Hölzelová

Každý program Přípravy občanů k obraně státu (POKOS) je jedinečný a tato neopakovatelnost vychází mimo jiné i z toho, který útvar dětem projekt prezentuje. Na dvou školách plzeňského kraje – na ZŠ Masarykova v Plzni a ZŠ Poběžovice se tomuto úkolu ve dnech 6. a 7. dubna věnovali vojáci z 13. dělostřeleckého pluku v Jincích.

„Musím říct, že pozornost si vojáci tedy umějí zajistit,“ ocenila začátek programu - jak jinak než v podobě výstřelu z děla - učitelka plzeňské školy. Pak už se rozjela příprava občanů k obraně státu ve formátu, jako na jiných školách. Vojáci dětem přiblížili například zákonnou povinnost obrany vlasti, poslání Armády České republiky, její úkoly a zahraniční mise i situace, které nás všechny mohou v současném světě ohrožovat. V druhém bloku si dělostřelečtí zdravotníci a chemici pro děti nachystali nejen povídání o své odbornosti, ale hlavně je nechali natrénovat si poskytnutí první pomoci a vyzkoušet ochranné pomůcky.

„Najednou se mezi námi objevili vojáci v zelených maskáčích a přilbách,“ nadšeně líčil během přestávky starší spolužák kamarádovi z prvního stupně, jak si užil den s vojáky. „Na konci mě nechali potěžkat jejich zbraně, vyzkoušet si přilbu a nasadit ochrannou vestu. A v další hodině jsem si zase mohl nasadit masku proti jedovatým látkám. Ale do toho ochranného obleku se mi tedy nechtělo, to jsem nechal jiným,“ pokračoval v líčení a myslel si, že spolužáka ohromí.

„To je dobré, ale já jsem za ten obrázek tanku, který jsem namaloval v rámci výtvarné soutěže, dostal tenhle batůžek,“ pochlubil se mladší chlapec. Pro děti z nižších ročníků byly totiž připraveny jako obvykle ceny za nejlepší výkres s vojenskou tematikou. A na školním dvoře byla pro všechny přistavena vojenská sanitka, kterou si mohly po skončení dopoledního programu prohlédnout, prolézt, posadit se za volant a zatroubit.

Vladimír Foist, ředitel poběžovické školy, zhodnotil návštěvu vojáků takto: „Děkujeme jineckým vojákům za skvěle připravený program. Děti se dozvěděly zase něco nového a díky tomu, že forma výuky byla o dost jiná, než jakou vedeme my tady na škole, věřím, že si z toho mnohé dobře zapamatují. Dělová rána to odstartovala a dělostřelci dokázali, že kromě práce s děly to umějí i s dětmi.“

Autor: Eva Zítková, odbor komunikace

Fotogalerie